Cieśń nadgarstka – jak wyleczyć bez operacji, jakie ćwiczenia
Kontuzje nadgarstka, w tym ciężkie uszkodzenia cieśni nadgarstka, są jednym z najczęstszych schorzeń, z którymi borykają się sportowcy. Ciężkie przypadki cieśni nadgarstka mogą być poważnym problemem, który wpływa na zdolność do wykonywania codziennych czynności, a także zdolność do kontynuowania aktywności sportowej. Jak wyleczyć zespół cieśni nadgarstka bez operacji? Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka? Odpowiadamy!
Cieśń nadgarstka – co to?
Cieśń nadgarstka to narząd, który znajduje się w dłoni i zwiera się za pomocą mięśni i więzadeł po obu stronach dłoni. Jest to jeden z najważniejszych narządów, który pomaga w poruszaniu palcami. Cieśń nadgarstka jest narażony na urazy, ponieważ jest bardzo wrażliwy na nacisk. Z tego powodu należy uważać podczas wykonywania ruchów, które mogą go uszkodzić.
Czy zespół cieśni nadgarstka może się cofnąć?
Tak, zespół cieśni nadgarstka może się cofnąć. Choroba ta jest zwykle leczona za pomocą fizjoterapii, rehabilitacji i odpowiedniego odżywiania, aby zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie nadgarstka. Czasami zalecane jest zastosowanie leków lub innych metod leczenia, takich jak terapia laserowa lub terapia falą uderzeniową.
Jak wyleczyć zespół cieśni nadgarstka bez operacji?
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka bez operacji może obejmować:
- zastosowanie zimnych okładów na obolałą okolicę,
- masaże i ćwiczenia rehabilitacyjne,
- leki przeciwzapalne i przeciwbólowe,
- terapię światłem ultrafioletowym.
Ważne jest również, aby unikać długotrwałego wysiłku lub stresu na dotknięty obszar. Jeśli te środki nie przyniosą pożądanego rezultatu, pacjent może skorzystać z operacji.
Jakie witaminy na zespół cieśni nadgarstka?
Nie ma żadnego leku na zespół cieśni nadgarstka. Jednak zaleca się przyjmowanie:
- witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witamina B6 i witamina B12),
- witaminy C, które wspomagają zdrowie nerwów i mięśni.
Należy pamiętać, że witaminy te nie leczą cieśni nadgarstka, ale mogą pomóc w złagodzeniu objawów.
Do czego prowadzi nieleczony zespół cieśni nadgarstka?
Jeśli zespół cieśni nadgarstka nie jest leczony, może skutkować uszkodzeniem nerwu pośrodkowego lub nerwu promieniowego, co może powodować utratę czucia lub osłabienie siły w dłoni i palcach. Ponadto, bez leczenia zespół cieśni nadgarstka może powodować bóle, sztywność, zmniejszenie zakresu ruchu, obrzęk i utratę funkcji w dłoni.
Jakie ćwiczenia wykonywać na cieśń nadgarstka?
- Ugniatanie piłki. Połóż piłkę na powierzchni i ugnij ją swoją dłonią. Powtarzaj to ćwiczenie przez 10-15 sekund.
- Przytrzymywanie przedmiotu. Użyj małego przedmiotu, takiego jak piłeczka do ćwiczeń lub mały zwój papieru, aby go utrzymać w dłoni. Przytrzymaj przedmiot przez 10-15 sekund.
- Ugniatanie między palcami. Weź mały przedmiot, taki jak piłeczka do ćwiczeń lub mały zwój papieru i ugnij go między palcami dłoni przez 10-15 sekund.
- Przyciąganie i rozciąganie palców. Rozciągnij dłoń i unieś palce, jakbyś chciał je przyciągnąć do siebie. Przytrzymaj pozycję przez 10 sekund. Następnie przez 10 sekund rozciągnij palce. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy.
- Przyciąganie i rozciąganie nadgarstka. Chwyć dłoń i unieś ją, jakbyś chciał ją przyciągnąć do siebie. Przytrzymaj pozycję przez 10 sekund. Następnie przez 10 sekund rozciągnij nadgarstek. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy.