Drewniany domek narzędziowy – czy wymaga pozwolenia? Najważniejsze kwestie prawne
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o przydatności domku na narzędzia w ogrodzie, a szczególnie tych, którzy są już na niego zdecydowani. Skoro się tutaj znalazłeś, to zapewne szukasz odpowiedzi na pytanie, czy trzeba mieć pozwolenie na postawienie domku na narzędzia w ogrodzie lub chcesz wiedzieć, czy fakt ten wymaga zgłoszenia. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda prawo w kwestii stawiania domku narzędziowego na działce.
Czy na domek narzędziowy z drewna trzeba mieć pozwolenie?
Jak powszechnie wiadomo, nie na wszystkie obiekty stawiane na działce wymagane jest pozwolenie, a warunki z tym związane określa ustawa z 7 lipca 1994 roku – Prawo Budowlane. W związku jednak, z tym że domek na narzędzia może mieć spore rozmiary, pojawiają się wątpliwości natury prawnej, czy chęć jego postawienia w ogrodzie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgodnie z art. 29 ustawy Prawo budowlane pozwolenie nie jest wymagane w przypadku wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat, a także przydomowych ganków czy oranżerii. Co istotne jednak powierzchnia zabudowy takiego obiektu może mieć do 35 m2, przy uwzględnieniu, że na działce nie może być więcej niż dwa tego typu obiekty na każde 500 m2 jej powierzchni. Warto w tym miejscu dodać, że wyliczenie powierzchni zabudowy domku na narzędzia wykonuje się na podstawie obrysu jego zewnętrznych ścian.
Szukasz domku na narzędzia z drewna? Sprawdź propozycje firmy Alt Drew Cosmo dostępne tutaj.
Czy chęć postawienia domku na narzędzia z drewna trzeba gdzieś zgłaszać?
Brak konieczności starania się o pozwolenie na budowę domku jeszcze nie zamyka sprawy. Tego typu zgoda w tym przypadku nie jest bowiem jedyną przewidzianą w polskim prawie. Niekiedy zamiast pozwolenia dokonuje się jedynie zgłoszenia. Jak jest w tym przypadku?
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Budowlane z 2017 roku budynki spełniające kryteria zawarte w art. 29 tejże ustawy wymagają tylko i wyłącznie zgłoszenia do odpowiedniego organu. Domek na narzędzia ma jednak zazwyczaj tak małą powierzchnię, że zgłaszanie nie jest koniecznością. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że przepisy dotyczące wznoszenia małych obiektów gospodarczych w niektórych kwestiach budzą wiele wątpliwości, przez co mogą być interpretowane w różny sposób. Dlatego najlepiej dopytać o to w miejscowym starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu, w wydziale architektoniczno-budowlanym.
Czy domek na narzędzia z drewna w ogrodzie to na pewno dobry pomysł?
Zacząłeś zastanawiać się, czy aby na pewno warto stawiać domek narzędziowy na działce? Jeśli masz sporo narzędzi, których nie masz gdzie trzymać, to jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Czeka Cię jednak wiele ważnych decyzji do podjęcia jak choćby dotyczących wielkości obiektu czy konstrukcji. W końcu jest to dość spory wydatek, a obiekt ten z założenia ma Ci służyć przez długie lata, dlatego jego wygląd i wnętrze powinno być przemyślane pod każdym względem.
Jeśli masz już w ogrodzie altanę z drewna lub przymierzasz się do jej postawienia (zobacz altany od Alt Drew Cosmo dostępne pod adresem https://alt-drew-cosmo.pl/altany-ogrodowe/) weź pod uwagę również to, by te dwa obiekty do siebie pasowały. Przemyśl także kwestie dotyczące ich powierzchni, aby nie złamać przepisów prawa (dla przypomnienia: maksymalnie dwa obiekty o powierzchni 35m2 na każde 500 m2 powierzchni działki).